تبلیغات
SCIENCE ARTICLES 

SCIENCE ARTICLES - تماشای سیاه چاله ها با عینک آفتابی
تماشای سیاه چاله ها با عینک آفتابی

  • نویسنده: سهیل خیرپرست
  • تاریخ:یکشنبه 1390/07/24
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]

تماشای سیاه چاله ها با عینک آفتابی


سایت  آپلود عکس رایگان , فضای  رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان

تماشای سیاه چاله ها با عینک آفتابی


دانشمندان به كمك تكنیكی كه در عینك های آفتابی استفاده می شود ، روش جدیدی را برای مشاهده نور اطراف سیاهچاله ها ، ابداع كردند . 

اگرچه ما به طور مستقیم قادر به مشاهده ی سیاهچاله ها نیستیم ، اما می توانیم تاثیرات آنها را بر روی اجرام مجاورشان ببینیم . اما این كار هم بسیار مشكل و پیچیده است زیرا نور مادون قرمز حاصل از سحابی ها و گرد و غبار بین ستاره ها معمولا قدرت دید ما را كاهش می دهد و نوعی آلودگی نوری در فضا بوجود می آورد.

دانشمندان به تازگی راهی پیدا كرده اند تا صفحات(Disk) تشكیل شده در اطراف سیاهچاله ها را با وضوح بالا مشاهده كنند : استفاده از یك صافی قطبی یا همان فیلترهای پولاریزه (polarizing filter) در طول موج مادون قرمز . این تكنیك مخصوصا زمانی موثر است كه منطقه ی اطراف سیاهچاله از خود مقداری نور پراكنده صادر می كند . هنگامی كه این نور پراكنده قطبی شود ، منجمان با استفاده از فیلتری شبیه به فیلتر های پولاریزه ی عینك های آفتابی بر روی تلسكوپ های بزرگ خود ، این نور پراكنده ی قطبی شده را جمع آوری كنند تا آن را با دقت بی سابقه ای اندازه گیری كنند . تئوری ها نشان می دهند كه صفحات نورانی و بزرگی در اطراف سیاهچاله ها شكل می گیرد اما تا كنون كسی قادر به تماشای آن ها نشده است .

 

تلسكوپ مادون فرمز انگلستان(UKIRT) كه در Mauna Kea در هاوایی قرار دارد ، مجهز به چنین فیلتری شده است كه اصطلاحا قطبش سنج (IRPOL) نامیده می شود . دانشمندان هم اكنون با استفاده UKIRT و IRPOL و سایر تلسكوپ ها به دنبال كشف شواهدی از چنین دیسك هایی هستند تا تئوری را با رصد های خود هماهنگ كنند .

 

 

 

Dr. Makoto Kishimoto از انستیتوی ماكس پلانك در این باره می گوید:"پس از سالها مباحثه ، سرانجام به مدارك متقاعد كننده ای دست پیدا كرده ایم كه نشان می دهد این صفحات واقعا وجود دارد ، هرچند كه هنوز به پاسخ بسیاری از سوال های خود در این باره نرسیده ایم . تئوری های ما با موفقیت در مورد صفحات خارجی اطراف سیاهچاله ها آزمایش شده ، و اكنون باید فهم خود را از قسمت های داخلی این صفحات كه به سیاهچاله نزدیكترند ، گسترش دهیم . اما هنوز قسمت خارجی صفحه هم برای ما بسیار مهم است . این شیوه می تواند برای پرسش های ما در مورد قسمت خارجی صفحات ، پاسخ های خوبی حاصل بیاورد ."

Dr. Robert Antonucci از دانشگاه كالیفرنیا می گوید:"دانسته های ما از فعالیت های فیزیكی درون صفحات بسیار ناچیز است اما ما اكنون مطمئن هستیم كه با این روش می توانیم یك تصویر كلی از صفحات بدست بیاوریم."

ستاره شناسان امیدوارند كه با این روش جدید ، در آینده ی نزدیك اطلاعات بیشتری در مورد صفحاتی كه به دور سیاهچاله ها شكل می گیرند بدست آورند

 

 
اخرین مطالب