تبلیغات
SCIENCE ARTICLES 

SCIENCE ARTICLES - برف
برف

  • نویسنده: سهیل خیرپرست
  • تاریخ:جمعه 1390/07/29
  • عنوان موضوع: [cb:post_category_name]

درباره برف


سایت  آپلود عکس رایگان , فضای  رایگان برای آپلود عکس , آپلود عکس با لینک مستقیم , آپلود عکس رایگان ز

 

برف در این روزها توانسته پس از سالها تهران خاکستری و یکنواخت را به نمایشگاه بزرگی از زیبایی و هیجان مبدل کند. البته لذت تماشای برف از پشت پنجره، کاری که من درحال حاضر به آن مشغولم، قابل مقایسه با هیجان دل انگیز راه رفتن در برف و برف بازی نیست. در نتیجه برای بیشتر حس کردن برف به سراغ پیدا کردن مطالبی درباره آن رفتم و اطلاعات ساده و بسیار جالبی درباره کریستالهای زیبای برف پیدا کردم. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید!

دانه های و کریستالهای برف چه هستند؟
دانه ها و کریستالهای برف از یخ هستند و دیگر هیچ. یک کریستال برف، همانطور که از نامش پیدا است، یک بلور یخ است. دانه برف یک نام عمومی است که به توده بهم چسبیده کریستالها گفته میشود. یک بلور یا کریستال، ماده ای است که در آن همه مولکولها به شکل خاصی که به آن شبکه بلوری منظم گفته میشود، قرار میگیرند. شبکه ای که مولکولهای آب تشکیل میدهند، شبکه ای 6 پر است. همانطور که در تصویر میبینید، هر دایره قرمز علامت یک اتم اکسیژن است و خطوط خاکستری هیدروژن هستند.

آیا کریستالهای برف همان باران یخ زده هستند؟
باران یخ زده که هر از گاهی شاهد بارش آن هستیم تگرگ است و تگرگ هیچ یک از مشخصات و ریزه کاریهای برف را ندارد. بلورهای برف زمانی ایجاد میشوند که بخار آب مستقیما به یخ مبدل شود و این اتفاقی است که در ابرها میافتد و بلور در حالی که رشد میکند، شاخه ها و جزئیات زیبایی پیدا میکند.

بلورهای ساده برف چه شکلی دارند؟
ابتدایی ترین شکل بلور برف نوعی منشور شش پر است و همانطور که گفتیم، بلور یخ شبکه ای شش پر دارد و این فرم اولیه، شکل کلی بلورهای برف را تعیین میکند. اما شکل خاص این بلورها به دلیل رشد کند شاخه های کریستالها است و سرعت رشد بخشهای مختلف آن با همدیگر متفاوت است زیرا سطح مولکولهای کریستال در بعضی نواحی یعنی بخش پایه صیقلی ودر بخش شاخه ها ناصاف است و همین موجب کم و زیاد شدن سرعت رشد کریستال میشود. در نتیجه شاخه های بلند از بلور اولیه خارج میشوند و آنرا به شکلهای مختلفی که به جز موارد استثنایی همه 6 ضلعی هستند، در می آورند.

انواع کریستالهایی که از آسمان می بارند کدامند؟


Stellar Dendrites

- دندریت ستاره ای Stellar Dendrites: دندریت به معنای درخت مانند است و درواقع شکل چند شاخه این بلورها را توصیف میکند.دندریتهای ستاره ای از 6 شاخه اصلی متقارن و چندین شاخه فرعی که از آنها خارج شده اند تشکیل شده است. عرض این بلورها معمولا 5 میلیمتر یا بیشتر است اما قطر آنها به کمتر از 0.1 میلیمتر میرسد.

- سطوح مقطع Sectored Plates: چندین لبه و تیغه، شاخه های مسطح این بلورها را از یکدیگر جدا کرده اند به همین دلیل آنرا سطوح مقطع نامیده اند. مانند دندریت ستاره ای، این کریستالها هم مسطح هستند و در اشکال جذاب و متنوع بر زمین می بارند.


Hollow Columns

- ستونهای تو خالی Hollow Columns: شاید کریستالهای مسطح توجه بیشتری به خود جلب کنند اما بلورهای ستونی شکل جزء اصلی بیشتر بارشهای برفی را تشکیل میدهند. این ستونهای توخالی، مانند مدادهای چوبیی هستند که در انتهایش بخش توخالی مخروطی شکلی داشته باشند.

- سوزنی ها Needles: کریستالهای ستونی میتوانند تا حدی باریک و بلند رشد کنند که مانند سوزن به نظر برسند. گاهی این سوزنها بخشهایی توخالی دارند و گاهی انتهای آنها به شاخه های فرعی تقسیم شده اند.

- دندریتهای فضایی Spatial Dendrites: تمام بلورهای برف به شکل صفحه های مسطح نازک یا ستونهای باریک نیستند. دندریتهای فضایی از تعدادی کریستالهای مستقل که به یکدیگر چسبیده اند ساخته شده اند. هر شاخه مانند یک بازوی بلورهای ستاره ای است اما هر کدام از این شاخه ها از یک نقطه مجزا خارج شده و به این کریستال حالتی سه بعدی داده است.


Sectored Plates

- ستونهای دردار Capped Columns: این بلورها در ابتدا به شکل ستون رشد کرده اما ناگهان به شکل بلور مسطح به رشد خود ادامه داده است. دلیل این امر حرکت کریستال از محل اولیه اش به منطقه ای است که از دمای متفاوتی برخوردار است.

- کریستالهای برفک دار Rimed Crystals: دانه های برف در ابرها ساخته میشوند و ابرها از قطرک های ریز آب تشکیل شده اند. این قطرک ها برفک یا سرماریزه نامیده میشوند. زمانی که این برفکها به بلور برف بچسبند یا داخل آن قرار بگیرند به کریستالهای برفک دار مبدل میشوند. میزان برفکی که یک کریستال میتواند با خود حمل کند متفاوت است. گاهی یک دانه برف درواقع کپه ای از برفک است که در این حالت گلوله برف graupel نامیده میشود.


Rimed Crystals

- بلورهای غیر عادی Irregular Crystals: دانه های برف تا زمانی که در ابر هستند زندگی سختی را پشت سر میگذارند بنابر این ممکن است زمانی که به زمین میرسند شکسته، از شکل افتاده یا ناقص باشند. بارشهای برف گرم معمولا با ناقص ترین و غیرعادی ترین دانه های کریستالی همراه است، بخصوص اگر با باد شدید همراه باشد.

 
اخرین مطالب